В детайли
Общинският съвет във Видин прие декларация срещу поредно забавяне на строителството на пътя Видин – София
9535
България
Общинският съвет във Видин прие декларация срещу поредно забавяне на строителството на пътя Видин – СофияОбщинският съвет във Видин единодушно прие декларация срещу поредното забавяне и фактическо замразяване на строителството на пътя Видин - София. Вносител на документа е кметът на община Видин Цветан Ценков.„Лично аз, като кмет, недоумявам що за отношение има централната власт към Северна България.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 20 Ноември 2025, 14:19 ч.
Общинският съвет във Видин единодушно прие декларация срещу поредното забавяне и фактическо замразяване на строителството на пътя Видин - София. Вносител на документа е кметът на община Видин Цветан Ценков. „Лично аз, като кмет, недоумявам що за отношение има централната власт към Северна България. Не визирам само Северозапада, а цялата Северна България“, заяви Ценков. Той подчерта, че пътят към Централна Европа минава през Видин, а не през Сливница, Ниш и Белград. Не знам дали в България има по-натоварен път от Е79, по-който минават над 3000 ТИР-а дневно. „Колко жертви трябва да има, за да може някой в централната власт, в Народното събрание да проумее, че този път е изключително необходим“, попита той. Ценков отбеляза и анализ на Европейската комисия, според който Северна България изостава най-вече заради липсата на инфраструктура. „За какъв бизнес да говорим, когато инвеститор не може да стигне до Видин – 200 километра за пет часа“, попита кметът. Приетата декларация подчертава, че в проектобюджета за следващата година средствата за строителството на международния път са символични и недостатъчни – над 18 млн. евро за отсечката Видин – Макреш за 2026 г. и малко над 5 млн. евро за Ботевград – Мездра. За 2027 г. и 2028 г. не са предвидени никакви средства. Според текста това не са просто бюджетни пера, а „поредните излъгани надежди“ на хората. Липсата на адекватна транспортна инфраструктура е повод за множество катастрофи с човешки жертви и материални щети заради пренатоварения път Е-79, който очевидно не може да поеме трафика на автомобили към „Дунав мост 2“, се посочва в декларацията. В нея е записано, че резултат от дългогодишното неглижиране на Северозапада е демографската криза и обезлюдяването. От десетилетия липсата на път е една от основните причини, които препятстват и инвестициите в региона. С настоящата декларация ръководството на община Видин, Общинския съвет, видинската общественост, както и жителите на целия регион заявяват, че никога няма да спрат да се борят за техните права и ще настояват за равен шанс с останалите граждани на България и на целия Европейски съюз за пълноценен икономически и социален живот, за сигурност и безопасност. В една демократична общност е невъзможно да има двойни стандарти, втора ръка хора и обречени региони, чиито конституционни права системно се нарушават, е записано още в документа. Преди гласуването на декларацията общинският съветник Димитър Велков предложи текстът да бъде адресиран и до кметовете на Враца и Монтана, както и до всички народни представители, а не само до тези от видинския район. Ако това не проработи, трябва да протестираме, за да стане ясно, че повече така не може да продължи, каза Велков. Общинският съветник Калин Виденов също призова за затварянето на пътя. Кметът Ценков предложи в декларацията да се добави последно изречение, че при невземане на мерки от януари започват поетапни протестни действия. Предложението беше прието от общинските съветници.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Областният управител върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч
|
|
|
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
|
|
|
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
|
|
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
|
Левент Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
Радиопрограми



Тикер
9535
ЗАПАЗИ
Областният управител на Ловеч Пламен Христов върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч. Това съобщи Севдалина Величкова от областната администрация.
С решението са ...